Založ si blog

Človek nie je pokazený stroj

Lekár nie je automechanik, ktorého cieľom je diagnostikovať pokazenú časť a opraviť ju či dokonca nahradiť. Lekár neopravuje, lekár lieči. K tejto jednoduchej filozofii musíme vrátiť aj naše zdravotníctvo.

 

V osvietenstve vznikla predstava, že človek je čosi ako stroj zložený z jednotlivých systémov a súčiastok. Idea je to na prvý pohľad pekná a dokonca významne ovplyvnila aj modernú medicínu. Veď človek sa dá rozdeliť na tráviaci systém, srdcovo-cievny systém, opornú kostrovú sústavu a tak ďalej. A lekár má pred sebou odrazu – žalúdok, cievy, či dochrámané kosti.

Je to jednoduchšie, neosobnejšie, pred sebou odrazu lekár nemá osobu, ale súčiastku, prípad, ktorý treba napraviť.

Bolí však človeka len tá zlomená noha a keď ju napravím, bude všetko v poriadku? Zdá sa, že hej, ale je to tak aj pri rakovine? Srdcovom zlyhávaní? Čo človeka bolí pri diabete, keď ho dlho nič nebolí? A môže mať diabetes aj bicykel?

Pri poslednej otázke ste sa zasmiali, ale bicykel je stroj, bicykel nemôže mať problém so žľazami s vnútorným vylučovaním, tam naozaj stačí vymeniť či opraviť súčiastku. Pri človeku by sme však nemali liečiť iba problém s inzulínom. Mali by sme liečiť človeka.

Zdravotníctvo dnes tvoria najmä špecializovaní lekári, ktorí sa sústreďujú na svoje oblasti a tí všeobecní, ktorí sa snažia rozdistribuovať podľa príznakov človeka k správnemu špecialistovi. Kto však lieči človeka?

Veľmi často, najmä v počiatočných štádiách mnohých ochorení, stačí vnímať človeka ako celok. Nie súbor mechanických častí, ktoré sa prepájajú, ale ako bytosť, ktorá cíti, žije a potrebuje možno len čosi zmeniť vo svojom prístupe k životu, aby sa niektorý zo systémov „nepokazil“.

Lekára musíme pripravovať práve pre to, aby liečil. Aby pacientovi pomohol ako človeku, nie ako pokazenému srdcu či poškodenej kostre. Veľmi často – a na to existujú odborné štúdie – pomáha priateľská starostlivosť, záujem o pacienta, ktorého niečo trápi (a to je niečo iné, než že ho niečo bolí) a očakáva od lekára, že mu pomôže. Preto potrebujeme nemocnice priateľské k ľuďom, kde sa o pacientov budeme starať, nie iba opravovať nefunkčné súčiastky či systémy.

Zmena, ktorú chceme dosiahnuť, neznamená, že zabudneme na anatómiu, fyziológiu, imunológiu. Len musíme lekárov naučiť, že to srdce či pokazený pankreas patrí človeku.

Zdravie je náš majetok

16.11.2018

Pri všetkých sviatkoch si želáme veľa zdravia. Ale pritom nikomu to zdravie darovať naozaj nemôžeme. Aj verejné zdravotníctvo má dbať nie iba o liečbu, ale aj o preventívne programy. Ako lekár často vidím pacientov, ktorí potrebujú urgentnú pomoc. Mojou úlohou je poskytnúť ju, vyliečiť a pomôcť v neočakávanej situácii. Pokiaľ nie sme práve v urgentnej [...]

Aké zdravé je naše zdravotníctvo?

07.11.2018

Dostal som prednedávnom takú lekársko-spoločenskú otázku: keby bolo slovenské zdravotníctvo pacient, ako diagnózu by som mu určil? A čo by som mu navrhol za liečbu? Nuž, priznám sa, ako lekár-traumatológ musím byť pohotový a neraz sa rýchlo rozhodovať a podľa prvých informácií diagnostikovať a začať liečbu. Lenže slovenské zdravotníctvo mi nepriviezli po [...]

Keď kyslá kapusta nestačí

31.10.2018

Niektoré ochorenia podceňujeme, mávneme nad nimi rukou, veď nič sa nedeje. Stačí lipový čaj s medom a ako prevencia kyslá kapusta. A pritom ide o ochorenia, ktoré sprevádzajú aj úmrtia. Chrípka je typickým príkladom toho, ako ľahkovážne vieme pristupovať k nášmu zdraviu. Nie, nehovorím o pandémii španielskej chrípky spred 100 rokov, ktorá zabila až 100 miliónov [...]

Kolumbijská univerzita, Palestína, Izrael

Propalestínski študenti na Kolumbijskej univerzite budú pokračovať v proteste

27.04.2024 07:51

Študenti Kolumbijskej univerzity v New Yorku, ktorí začali celoamerickú vlnu propalestínskych univerzitných protestov, sa nedohodli s vedením školy.

vojna na Ukrajine, Charkov, záchranári, ruský útok, bombardovanie

New York Times: Charkov je nezlomný. Bombardované mesto napriek strachu žije

27.04.2024 07:30

Každodenné ruské útoky u obyvateľov Charkova stupňujú obavy, ale život v meste sa nezastavil, napísal denník The New York Times.

vojna na Ukrajine, Olaf Scholz, dron

ONLINE: ISW: Zmraziť front? To je predčasné, víťazstvo Ukrajiny netreba odpisovať

27.04.2024 06:30, aktualizované: 08:05

Debaty o nutnosti zmraziť frontovú líniu sú predčasné, tvrdí americký Inštitút pre štúdium vojny.

koľajnice, zmena

V Nemecku horel vlak, dvaja cestujúci sú zranení

27.04.2024 06:08

Dvaja ľudia utrpeli zranenia po tom, čo regionálny vlak v južnom Nemecku zastavil použitím rýchlobrzdy a následne začal horieť.

Jaroslav Ridoško

Nemocnice priateľské ľuďom

Štatistiky blogu

Počet článkov: 6
Celková čítanosť: 11361x
Priemerná čítanosť článkov: 1894x

Autor blogu

Kategórie